Projektory kontra tablice led

SYSTEM MULTIMEDIALNY W KOŚCIELE

Zdaniem użytkowników lepszy i tańszy system audiowizualny do kościoła - alternatywa dla tzw. "rzutników cyfrowych" oparty jest na projektorze multimedialnym, laptopie i ekranie elektrycznie odsłanianym na pilota. Wyświetlanie na ekranie daje możliwość wykonania różnych prezentacji, nie tylko wyświetlania tekstów pieśni ale też ogłoszeń parafialnych, a nawet wyemitowania filmu oczywiście o treściach religijnych.
To żaden koszt w porównaniu z możliwością tylko i wyłącznie wyświetlania tekstów diodo pochodnych za około 15 -20 tys. , które także mają pewną żywotność kilku tysięcy godzin, potem się przepalają.
Zalecane jest aby w kościołach używane były bazy pieśni, które pochodza ze sprawdzonego źródła.

Spotykamy się z częstymi opiniami organistów, że błędy obecne się zwłaszcza przy tekstach używanych z tzw "rzutnikami cyfrowymi" często nazywanymi przez organistów "tablicą PKP" - tu mowa o elektronicznym czytniku pieśni na diody. Opinie organistów na temat tablicy można znaleźć na forum organowym, zwłaszcza o dużej ilość błędów w tekstach (także ortograficznych). Niestety korzystanie z niesprawdzonej bazy wymaga poświecenia czasu na poprawianie licznych błędów.

Dostępność wielu programów i baz pieśni religijnych, pozwala na wybór najbardziej odpowiadającej oczekiwaniom ks. Proboszcza, organisty oraz wiernych. Pieśni powinny być przygotowane tak, żeby łatwo je było wyświetlać z projektora na ekranie. Dobre bazy pieśni kościelnych zawierają cały Śpiewnik kościelny ks. Jana Siedleckiego, oraz teksty ze śpiewników Exsultate Deo, Abba Ojcze, Skarbiec pieśni kościelnych jak i program do wyświetlania slajdów w kościele za pomocą projektora multimedialnego. Baza tekstów do projektorów najlepiej ddy jest tworzona według roku liturgicznego, zgodnie z Śpiewnikiem Siedleckiego i posegregowana w odpowiednie foldery.