Nagłośnienie w kościele

Podczas projektowania systemu nagłośnienia w budynkach sakralnych bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego systemu spełniającego warunki akustyczne. Ważne jest też odpowiednie rozmieszczenie głośników, które zapewni słuchaczom dobrą słyszalność nawet przy stosunkowo niedużym natężeniu siły głosu.

Dzisiejsze nowoczesne systemy nagłośnieniowe są coraz lepszej jakości i dające dużo więcej możliwości niż jeszcze kilka, kilkanaście lat temu.

Głośniki zamontowane w kościele moga być lepiej zamaskowane, zlokalizowane bliżej słuchaczy, tak aby dźwięk nich był lepiej słyszalny. Dobra jakość dźwięku możliwa jest dzięki zastosowanym filtrom i korektorom dźwięku.

Teraz dopasowanie głośników do zabytkowego czy najbardziej nowoczesnego wnętrza kościoła jest pełne nowych możliwości, dzięki szerokiemu wyborowi kształtu głośników, kolorów oraz sposobie podawania dźwięku.

Niestety ciągle w systemach nagłaśniających konieczne jest okablowanie, co jest szczególnym zadaniem w tak dużych pomieszczeniach jakimi są kościoły. W nowobudowanych kościołach jest to stosunkowo mały problem, okablowanie można ułożyć pod tynkami tak samo jak całą elektrykę.

W kościele o zabytkowym charakterze konieczne jest  indywidualne rozpoznanie systemu, tak aby ułożone kable podłączeniowe nie były widoczne i nie zaburzały stylu wnętrza kościoła.